Występ męskiego chóru „Cantus Serdicus” na koncercie galowym

Męski Chór Kameralny "Cantus Serdicus" z Sofii (Bułgaria)

Zwieńczeniem III dnia, czyli festiwalu śpiewu cerkiewnego, jak i całej II edycji tegorocznej imprezy, był koncert galowy, który odbył się w niedzielne popołudnie 21 maja 2017 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wystąpiło na nim dwóch renomowanych wykonawców: Chór Katedry Prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie, a także Męski Chór Kameralny „Cantus Serdicus” z Sofii w Bułgarii. Poniżej prezentujemy zapis audio wybranych utworów. Wszystkich pięknych pieśni w wykonaniu…

Występ chóru lubelskiej katedry na koncercie galowym

Chór Katedry Prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie

Zwieńczeniem III dnia, czyli festiwalu śpiewu cerkiewnego, jak i całej II edycji tegorocznej imprezy, był koncert galowy, który odbył się w niedzielne popołudnie 21 maja 2017 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wystąpiło na nim dwóch renomowanych wykonawców: Chór Katedry Prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie, a także Męski Chór Kameralny „Cantus Serdicus” z Sofii w Bułgarii. Poniżej prezentujemy zapis audio wybranych utworów. Wszystkich pięknych pieśni w wykonaniu…

Wystawa fotograficzna СПАСИ И СОХРАНИ

fot. Krzysztof anin Kuzko

III dnia festiwalu w niedzielę 21 maja 2017 r. zostanie zaprezentowana wystawa fotograficzna „СПАСИ И СОХРАНИ” („Spasi i sachrani”) Grupy Twórczej Motycz. Teraz przedstawiamy wybrane fotogramy z tej ciekawej wystawy. Całość będzie można zobaczyć w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie 21 maja od godz. 18.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Wsłuchać się w wyciszający śpiew wschodniego chrześcijaństwa

Wykład prowadzi dr Marcin Abijski

Trzeci dzień II edycji to festiwal śpiewu cerkiewnego pt. „Wsłuchać się w wyciszający śpiew wschodniego chrześcijaństwa”. Z tego tytułu w niedzielę 21 maja 2017 roku w Centrum Diecezjalnym wykład i warsztat pt. „Liturgiczny śpiew wschodniosłowiański” poprowadził dr Marcin Abijski, dyrygent Męskiego Chóru Kameralnego im. Bogdana Onisimowicza. Poniżej prezentujemy zapis filmowy tego wykładu.

Uchwycić oraz utrwalić piękno sztuki i architektury wschodniosłowiańskiej w Lublinie – warsztaty

Warsztaty fotograficzne w Katedrze Prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie

Na zakończenie drugiego dnia II edycji festiwalu, poświęconego obrazowi, w sobotę 20 maja 2017 r. odbyły się warsztaty z fotografii obiektów sakralnych. Poprowadzili je Tadeusz Żaczek, Aleksander Wasyluk oraz członkowie zespołu www.orthphoto.net. Zajęcia odbyły się w we wnętrzach dwóch prawosławnych lubelskich cerkwi – katedrze pw. Przemienienia Pańskiego oraz cerkwi pw. Niewiast Niosących Wonności do Grobu Pańskiego na cmentarzu przy ul. Lipowej. Finałem zajęć była ewaluacja i dyskusja na temat zrealizowanych…

Uchwycić oraz utrwalić piękno sztuki i architektury wschodniosłowiańskiej w Lublinie – wykład III

Wykłady z panoramy 3D prowadzi młody zespół www.orthphoto.net

Drugi dzień II edycji festiwalu – sobota 20 maja 2017 r. – był poświęcony obrazowi. Z tego tytułu w Centrum Diecezjalnym odbyły się wykłady i warsztaty fotograficzne pt. „Uchwycić oraz utrwalić piękno sztuki i architektury wschodniosłowiańskiej w Lublinie”. Trzeci z wykładów, poświęcony panoramie fotograficznej 3D, poprowadził Tomasz Grześ wraz  kolegami z zespołu www.orthophoto.net. Poniżej prezentujemy zapis filmowy tego wykładu.

Uchwycić oraz utrwalić piękno sztuki i architektury wschodniosłowiańskiej w Lublinie – wykład II

Zajęcia fotograficzne prowadzi Aleksander Wasyluk

Drugi dzień II edycji festiwalu – sobota 20 maja 2017 r. – był poświęcony obrazowi. Z tego tytułu w Centrum Diecezjalnym odbyły się wykłady i warsztaty fotograficzne pt. „Uchwycić oraz utrwalić piękno sztuki i architektury wschodniosłowiańskiej w Lublinie”. Drugi wykład, dotyczący fotografii cyfrowej, poprowadził Aleksander Wasyluk, założyciel i lider portalu www.orthphoto.net. Poniżej prezentujemy zapis filmowy tego wykładu.

Uchwycić oraz utrwalić piękno sztuki i architektury wschodniosłowiańskiej w Lublinie – wykład I

Zajęcia z fotografii wielkoformatowej prowadzi Tadeusz Żaczek

Drugi dzień II edycji festiwalu – sobota 20 maja 2017 r. – był poświęcony obrazowi. Z tego tytułu w Centrum Diecezjalnym odbyły się wykłady i warsztaty fotograficzne pt. „Uchwycić oraz utrwalić piękno sztuki i architektury wschodniosłowiańskiej w Lublinie”. Pierwszy z wykładów, poświęcony tradycyjnej fotografii architektury, w szczególności wielkiemu formatowi, poprowadził Tadeusz Żaczek, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Poniżej prezentujemy zapis filmowy tego wykładu.

Liturgiczne pieśni bizantyńskie na Zamku Lubelskim

Męski Chór Kameralny im. Bogdana Onisimowicza

Na zakończenie pierwszego dnia II edycji festiwalu miał miejsce unikalny koncert pt. „Liturgiczne pieśni bizantyńskie” w wykonaniu Męskiego Chóru Kameralnego im. Bogdana Onisimowicza pod dyrekcją dr Marcina Abijskiego. Koncert odbył się w Kaplicy Trójcy Świętej w dniu 19 maja 2017 r. Poniżej prezentujemy zapis video i audio wybranych utworów. Wszystkich pięknych pieśni w wykonaniu Chóru im. Bogdana Onisimowicza będzie można wysłuchać na płycie CD, której wydanie jest planowane w niedługim…

Obiekty sakralne kultury prawosławnej w Lublinie

Fotografia Piotra Maciuka

Konferencji popularno-naukowej pt. „Poznać prawosławie w Lublinie w XVII wieku”, odbywającej się w ramach II edycji festiwalu na Zamku Lubelskim, towarzyszyła wystawa fotograficzna pt. „Obiekty sakralne kultury prawosławnej w Lublinie” autorstwa Piotra Maciuka, pracownika Muzeum Lubelskiego. Fotogramy zaprezentowano w sali Malarstwa Polskiego Muzeum Lubelskiego. W oparciu o prace Piotra Maciuka z tej wystawy opracowaliśmy diaporamę, którą prezentujemy poniżej.

Ikonostas w cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie

Marzena Gałecka

W czasie konferencji popularno-naukowej pt. „Poznać prawosławie w Lublinie w XVII wieku”, odbywającej się w ramach II edycji festiwalu, trzeci wykład pt. „Ikonostas w cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie” wygłosiła Pani Marzena Gałecka, historyk sztuki z Biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie. Konferencja odbyła się w sali Malarstwa Polskiego na Zamku Lubelskim w Lublinie w dniu 19 maja 2017 roku. Prezentujemy zapis video tego wystąpienia.

Cerkiew prawosławna w Lublinie w strukturach Eparchii Chełmskiej w pierwszej połowie XVII wieku

Prof. dr hab. Andrzej Gil

W czasie konferencji popularno-naukowej pt. „Poznać prawosławie w Lublinie w XVII wieku”, odbywającej się w ramach II edycji festiwalu, drugi wykład pt. „Cerkiew prawosławna w Lublinie w strukturach Eparchii Chełmskiej w pierwszej połowie XVII wieku” wygłosił prof. dr hab. Andrzej Gil, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Konferencja odbyła się w sali Malarstwa Polskiego na Zamku Lubelskim w Lublinie w dniu 19 maja 2017 roku. Prezentujemy zapis audio tego…

Cerkiew prawosławna w Rzeczpospolitej w XVI i XVII wieku

Prof. dr hab. Antoni Mironowicz

W ramach festiwalowej konferencji popularno-naukowej II edycji festiwalu pt. „Poznać prawosławie w Lublinie w XVII wieku” pierwszy wykład pt. „Cerkiew prawosławna w Rzeczpospolitej w XVI i XVII wieku” wygłosił prof. dr hab. Antoni Mironowicz, historyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytetu w Białymstoku. Konferencja odbyła się w sali Malarstwa Polskiego na Zamku Lubelskim w Lublinie w dniu 19 maja 2017 roku. Prezentujemy zapis audio tego wystąpienia.